Jan 2009

4. januára

Štvrtý január je pre nás významný deň. Je to už niekoľko rokov, čo sme s Katkou prvýkrát spolu sedeli pri jednom kaviarenskom stole, prvýkrát čo ma odfotila. Je to deň poznamenaný kritikou môjho “neprírodného” oblečenia a asertívneho pozvania sa na narodeninovú párty. Štvrtý január je však najmä oslava toho, že som už vtedy vedel, že raz poviem kostolné áno...Toľko história.
Narodeniny detí máme za sebou, rovnako ako Vianoce s hojne spomínaným Ježiškom, niekoľkohodinové rozbaľovanie darov. Katkine narodeniny a Nový rok - teda fakticky všetko podstatné. Už len moja párty a potom až do jesene skoro nič. Bude to však zaujímavé obdobie. Okrem všetkých podstatných vecí ako finančná svetová kríza, prechod na euro, vyhrotené indicko-pakistanské vzťahy a podobne...nás čaká nakupovanie, balenie a dúfam, že bezbolestný presun cez pol planéty. Posledného augusta sa totiž definitívne vraciame domov. Taktiež by sme mali dokončiť dom, doriešiť pozemkové ťahanice, nájsť vhodné predškolské zariadenie, kúpiť nejaké autíčko a predovšetkým postaviť prvého snehuliaka pre naše dievčatá...
No a aby sme len nebilancovali a neplánovali, tak sme si otvorili fľašku nášho najobľúbenejšieho “zoznamovacieho vínka”.

IMG_0236
Devín 2003, neskorý zber z Karpatskej Perly. Malokarpatská vinohradnícka oblasť, obec Šenkvice, vinohradnícky hon Suchý vrch. Ide o panenskú úrodu (vinohrad prvýkrát zarodil v roku 2003), polosuché. Plnené v apríli 2004, príjemných 12,1% alkoholu. Toľko technikálie. Zvyškový cukor ani kyselinky sa mi nepodarilo zistiť, keďže ich výrobca neuvádza ani na etikete a ani na webe. Odroda Devín vznikla v roku 1958 krížením Tramínu červeného s Veltlínskym červeno-bielym skorým. Vôňa je jemne tramínová, s nádychom agátu, orgovánu, fialiek a chvíľku som tam zacítil aj náznak petroleja, ale to patrí skôr k vyzretým rizlinkom. Údajne tam má byť aj biele korenie, ale to neviem ako voní Happy Jednoducho exkluzívnejší tramín, možno aj veltlín, ale ten červeno-biely skorý som nikdy nepil. Chuť fantasticky plná so stále prítomnou kyselinkou, ale rokmi už správne vyvážená a dlhá. Povedal by som o tomto víne, že je jednoduché vo svojej komplexnosti a komplexné vo svojej jednoduchosti. Skvelý mok aj na samostatné pitie alebo kľudne k jednoduchšej rybe či ázijskej kuchyni. Celý čas pred otvorením som sa však bál, či už nie je za zenitom. Nie je... Naše ďalšie dve archivované fľašky si v kľude (ak to pôjde a vydržíme to) otvoríme na Vianoce 2009. Výsledok môjho čisto subjektívneho hodnotenia je 8/10. Som vážne zvedavý na ďalšie úrody a na devínovú, ale oveľa sladšiu konkurenciu z Čeboviec v Modrokamenskom vinohradníckom rajóne (Mrva a Stanko) alebo z Dolného Ohaja v Žitavskom vinohradníckom rajóne (Chateau Topoľčianky).
...a “nepovažujte” to prosím za odporúčanie pre prípadný narodeninový dar...
|