chardonnay

vinárske postrehy...

Hovorí sa, že blog je vlastne denníček. Fenomén dnešnej doby, ktorý má slúžiť na zaznamenávanie postrehov autora. Takže dnes budem sebecký a niečo si zaznamenám bez očakávania veľkej čítavosti, množstva komentárov a akéhokoľvek úspechu...
Vinárske postrehy uplynulého týždňa. Tri biele a jedno červené víno. Popíjalo sa na záhrade, na terase, pri grilovaní a pojedaní darov mora a taktiež len tak. Výsledok?
Absolútny a bezkonkurenčný víťaz. Riesling z amerického vinárstva Wente, Kalifornia, Monterey. Ročník 2005. Skvelý mok (dokonca aj podľa znalcov). Fantastická farba, super rizlingová vôňa, kde sa sladká vyzretosť skĺbila s olejovým nádychom. Bezkonkurenčná chuť. Snáď len prílišná voňavosť trošku nekorešpondovala s rizlinkmi na aké sme doma zvyknutí. Je to tým, že okrem rieslingu je v kupáži aj značné množstvo Tramínu (zhruba 19%) a niečo Muškátu. Napriek tomu skvelé 9/10.

IMG_0106
Druhé dve vzorky boli popíjané paralelne počas celého víkendu. Do úvahy však beriem len prvý pitný deň...Obidva Macon-Villages, čiže francúzske Burgundsko a odroda Chardonnay. Oba z roku 2005 (výborný ročník), oba rovnakej strednej úrovne (villages) len od rôznych výrobcov. Prvý mi pripadal sladší, tak skôr supermarketovejší alebo módnejší. Vo vôni bol mohutnejší, dochuť bola uhladenejšia a pil sa ľahšie. Vône od citrusov, po nejaké liči, zaroveň bolo cítiť trošku toastu, čiže sud. Výrobcom je Reine Pedauque. Nie príliš slávny veľkopodnikateľ. Víno 7/10.

IMG_0088

Druhý Macon-Villages (nad úrovňou villages sa nachádzajú už len vinohrady nesúce názov vinárskej dediny v oblasti Macon, najprestížnejší biely Macon je pomenovaný podľa dediny Pouilly-Fuissé, takže keď uvidíte vínko s touto vignetou tak po ňom chmatnite) sa zdal mladší, živší a ostrejší. Vône i chute boli menej zahladené a viac ovocné, pričom vystupovala výrazná kyselinka. Pochádzal od veľmi známeho négociatna J. Drouhina. Veľmi zaujímavý mok napriek tomu, že bez doprovodu jedla bol horšie piteľný ako jeho priamy konkurent. V kombinácii s grilovanými krevetami a kambalou (zahájili sme rybnú sezónu, keďže teploty klesly pod tridsať a v duchu si hovoríme, že tie ryby by mohli byť aj čerstvéWinking bol však skvelý. Za víno a krevety 7.5/10...

IMG_0087
No a poslednej vzorke sa radšej v budúcnosti vyhnem. Základné burgundské (najnižšia úroveň apelácie s označením "Burgundské - Pinot Noir") opätovne od Reine Pedauque. Dobrý rok 2005, ale to je asi len lákadlo. Hrôza. Nič. Chvíľkami náznaky sladkosti (džem) a trošku ostružín, ale inak nič. V ústach nuda. Vylial som zvyšok do umývadla. Kam sa hrabe na trebárs Pinot Noir z Kalifornie. S privretými očami 4/10 , ale tá cena...

IMG_0103
Takže tak priatelia. Denníček som si urobil a keďže je dnes hlásený príchod nového Beaujolais (kadždú tretiu novembrovú stredu po polnoci) tak....
|

Nový Zéland...nové vínovanie

Dnes oživujeme našu zanedbávanú rubriku "vínovanie". Niežeby sme celý ten čas neochutnávali, ale naše (teda v podstate moje) vínovanie sa stalo málo výrazné, málo objavné a vzrušujúce. Až kým sme neochutnali kabernet 2005 z Kalifornie. Hneď na to sme oprášili knižku "Ročenka vín 2007" (ďakujem Zuzka) a odišiel som vyhľadávať cenovo prijateľné skvosty do nášho amerického fríšopu. Pobehoval som tam s knižkou za neustálej asistencie pohľadov indických pracovníkov a nakoniec som vybral. Dve vínka z Nového Zélandu, ktoré mali byť podľa ročenky vynikajúce. A pokiaľ červená kupáž kabernet / merlot sklamala (ochutnávali sme to trikrát a stále nič...tak max. 6/10) tak Chardonnay z Malrborough 2005 bolo skutočne skvelé. Za menej ako 200 Sk je toto vínko u mňa hodnotené 9/10 a vrátilo mi dôveru v odrodu, ktorá je skutočne výnimočná. Hlavné je, aby ste si chuť k Chardonnay neskazili (tak ako ja) cisternovými vínami z Tesca a prealkoholizovanými, presladenými a hlavne prebarikovanými dodávkami z Chile. Bolo svieže, ovocné, voňalo po citrónoch a lúke, v chuti výrazné a s príjemnou kyselinkou. Jednoducho paráda. Asi tretie vínko v poradí (za posledné dva týždne), ktoré nám s Katkou chutilo. Ono je skutočne pravda, že kvalita sa prejaví. Škoda, že na Slovensko sa toho z Nového Zélandu príliš nevozí. Jedine snáď náš priateľ má niečo v ponuke, ale tá cena.
No a na záver niekoľko odporúčaní. Ochutnajte Sauvignon Blanc, ktorý by mal byť na Novom Zélande výnimočne skvelý; nebojte sa šróbovacích uzáverov (sú absolútne ok, pokiaľ nemáte v rukách bordó z minulého storočia a chystáte sa svoje vínko vypiť v priebehu niekoľko málo rokov) a tretie odporúčanie?...prebehnite si dobré blogy, niektorých fajnšmekrov, či ako bolo správne povedané kultivovaných alkoholikov...trebárs taký pán "Sklenička" alebo "Vinný pavouk" môžu byť podnetní.

Takže na zdravie priatelia...

Picture 1
|

vínovanie 3...alebo víťaz testu

lindemans
máme tu víťaza víkendového spotrebiteľského testu...pokračovanie, ak máte výdrž...
|

vínovanie 2...

niežeby sa nejako u nás chlastalo, ale popolcová streda a s ňou spojený "šmitec" (ako hovorí Pepo) sa blíži a tak sa musím poponáhlať v odstraňovaní zásob.

pokračovanie, ak máte výdrž...
|